Teden pisanja z roko 2024 v šolski knjižnici

V tednu od 22. 1. 2024 do 26. 1. 2024 smo v šolski knjižnici obeležili Teden pisanja z roko. Osrednja tema Tedna pisanja z roko 2024 je »Zapis časa o nas«. Pisanje z roko je pomembna veščina, ki ima številne koristi za naš um, ustvarjalnost in čustveno izražanje. S pisanjem z roko pa ohranjamo tudi motorično spretnost. Vsega tega se v šoli zelo zavedamo, zato vsako leto ob tednu pisanja z roko še več pozornosti posvetimo lepopisju. Na spletni strani društva Radi pišemo z roko so zapisali: »Učenci, ki pišejo z roko, pišejo spise hitreje, imajo večjo vztrajnost, več idej in dolgotrajnejšo pozornost.«
Zgornja misel je bila vodilo dejavnosti šolske knjižnice ob tednu pisanja z roko. Obiskovalci šolske knjižnice so meseca januarja namesto knjižne uganke meseca pisali o sebi; kdo so, zakaj so si všeč ter kako same sebe vidijo v prihodnosti. Ob koncu meseca smo izbrali tri, ki so se po našem mnenju najbolj potrudili pri pisanju in svoj zapis napisali ne samo izvirno, ampak tudi lepo, z lepo pisavo.

Pri interesni dejavnosti pravljična ustvarjalnica smo prav tako del meseca januarja posvetili tednu pisanja z roko. Učenci so razmišljali, kdaj so srečni ter svoje zapise umestili v pisano sliko z njihovo podobo. Učenci so se pri ustvarjanju zelo zabavali in končni izdelki, ki zdaj krasijo šolsko knjižnico, privabljajo poglede mimoidočih.

Tudi na sodelavce nismo pozabili. V tednu pisanja z roko smo v šolski knjižnici pripravili Zajtrk s kančkom nostalgije ter v okviru tega delavnico izdelave kolažnega albuma – scrapbooka. Zaposleni so se z mislimi in s pomočjo starih fotografij za hip vrnili v otroštvo. S pomočjo fotografije in različnih materialov so ustvarili kolažno stran, ki so ji dodali s svojo pisavo zapisan spomin na otroštvo.

Ideja o zapisih v obliki kolaža je dosegla tudi učence 7. a z učiteljico Sanjo Jazbinšek Sever. Učenci so kolaže ustvarili sami. Uporabili so različne materiale in dodatke ter s pomočjo svoje fotografije in lastnoročnega zapisa ustvarili lep spomin na otroštvo. Razstavo teh izdelkov si lahko ogledate pri učilnicah za slovenščino v 2. nadstropju šole.

V šolski knjižnici radi pišemo. Tako smo z veseljem obeležili teden pisanja z roko, a s tem se pisanje ne konča. Vedno, ko imamo možnost, učence spodbujamo k lepopisju ali pisanju kaligrafskih pisav, pa ne le ob tednu pisanja z roko, ampak celo šolsko leto.

Knjižničarka Urška Sotler