Knjižnični red

vigvam in otrociKNJIŽNICA JE NAMENJENA VSEM MALIM IN VELIKIM BRALCEM

Knjižnica je namenjena učencem in vsem zaposlenim OŠ Šalek Velenje. Odprta je za vse male in velike, ki iščete znanje, informacije in zabavo v naši hiši učenosti.

POSLANSTVO ŠOLSKE KNJIŽNICE

Šolska knjižnica je sestavni del celotnega vzgojno-izobraževalnega dela. Namenjena je vzgojno-izobraževalnemu procesu, potrebam učencev in učiteljev šole.

Šolska knjižnica s svojo dejavnostjo podpira uporabo knjig in drugih informacijskih virov, leposlovnih in strokovnih, tiskanih in elektronskih, dostopnih in oddaljenih. Ta gradiva dopolnjujejo in bogatijo učbenike, učno gradivo in metode dela. S tem prispeva k informacijskemu opismenjevanju učencev in njihovemu navajanju na vseživljenjsko učenje.

Šolska knjižnica nudi storitve za učenje, knjige in druge vire, ki omogočajo članom šolske skupnosti, da postanejo kritični misleci in učinkoviti uporabniki informacij različnih oblik, formatov in na različnih nosilcih.

Za vse segmente bibliotekarskega dela se uporablja knjižnično-informacijski sistem COBISS. Za iskanje po katalogu naše knjižnice uporabniki lahko uporabljajo spletni katalog knjižnice COBISS+. Za iskanje po katalogu naše knjižnice uporabljajte naslednjo povezavo:

Sigla naše knjižnice OŠ Šalek je: OSSVE

Učenci čepe v knjižniciKAKO POSTANEŠ ČLAN KNJIŽNICE?

Člani šolske knjižnice so učenci in učitelji ter strokovni delavci osnovne šole. Učenci ob vstopu v 1. razred postanejo tudi člani naše šolske knjižnice. Izkaznic nimamo, ampak učenec ob vsakem obisku pove svoj priimek. Ob rednem obisku si seveda knjižničarka imena in priimke hitro zapomni. Vpisnine, članarine in zamudnine ne zaračunavamo.

IZPOSOJEVALNI ROKI

Uporabniki knjižnice si lahko izposojajo knjige na dom ali jih berejo v čitalnici.

KNJIGE: izposojevalni rok je 21 dni z možnostjo podaljšanja, če za knjigo ni povpraševanja. Domačega branja ni mogoče podaljšati.

REVIJE, REFERENČNO GRADIVO IN NEKNJIŽNO GRADIVO je na voljo v čitalnici, izposodijo si jih lahko le strokovni delavci

Uporabnik je dolžan ob koncu šolskega leta vrniti vse izposojeno gradivo.

Otroci na šolskem igrišču

Ustvarjanje v knjižnici

POŠKODOVANO ALI IZGUBLJENO GRADIVO

Izgubljeno ali uničeno gradivo mora član nadomestiti z enakim novim ali po dogovoru s knjižničarko z drugim ustreznim gradivom.

Do dne, ko učenec zaključi osnovnošolsko obveznost, mora vrniti vse knjižnično gradivo v šolsko knjižnico.

PRAVILA OBNAŠANJA

Bralna urica

Na splošno veljajo v knjižnici enaka pravila obnašanja kot drugod po šoli. Če uporabnik ne upošteva knjižničnega reda, mora za nekaj časa zapustiti knjižnični prostor.

Knjižnični red knjižnice OŠ Šalek

Kaj v knjižnici počnem?

• Berem knjige in revije.
  • Pišem domačo nalogo.
  • Ustvarjam na ustvarjalnih delavnicah.
  • Se učim.
  • Pišem referate.
  • Rešujem uganke, kvize.
  • Se srečujem s prijatelji.
  • Najdem svoj mir.
  • Pomagam mlajšim učencem.

Česa v knjižnici ne počnem?

• Ne trgam in ne uničujem knjig.
  • Se ne prepiram in pretepam.
  • Ne kričim.
  • Ne razgrajam.
  • Ne jem in ne pijem.
  • Ne uporabljam mobilnega telefona.
  • Ne preklinjam.
  • Se ne norčujem iz mlajših.

Vigvam v šoliIgranje dame