Dan, ko praznujejo knjige

Sem zgodba, ki potuje. Priletim lahko kamorkoli.
Včasih sedem na krila vetra, spet drugič na krila valov ali letal.
In potem sem pri tebi, počasi odprem strani in ti povem zgodbo, ki si jo želiš.
Bi rad nenavadno zgodbo ali pa žalostno, strašljivo, zabavno?
Nič hudega, če si je zdaj ne želiš poslušati. Enkrat si jo že boš.
Takrat me pokliči, prosim.
»Potujoča zgodba, pridi k meni, prosim,« boš rekel.
Takoj bom priletela in te razveselila. Skupaj bova odletela v čudovito kraljestvo črk in domišljije. Ne pozabi: zgodbe so krila, ki te vsak dan odnesejo kvišku.

Kdor bere, res potuje tja, kamor si želi. V širne svetove in daljne oceane. Potuješ lahko celo leto, a aprila je to potovanje najbolj cvetoče. April je mesec prebujanja. Vsak dan se v naravi odpre nov cvet. Tako je, kot bi vsak dan odprl knjigo na novi strani. V aprilu, mesecu knjige, bi lahko vsak dan odpiral novo poglavje, saj dni, posvečenih knjigi, ne manjka. 2. april je mednarodni dan knjig za otroke in na naši šoli smo z Andersenovim tednom praznovali kar cel teden.

Danes, 23. aprila, pa po celem svetu praznujemo svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Leta 1995 je ta dan razglasil Unesco z namenom, da širi zavedanje o pomenu literature, branja in knjige nasploh. Ta dan izhaja iz kulturne dediščine španske pokrajine Katalonije, ko si ljudje poleg knjige podarjajo še vrtnico. Ob tem radi rečejo: »Vrtnica je za ljubezen, knjiga pa za vedno!«

Vabimo te, da poiščeš knjige, ki nagovarjajo tvojega duha, srce in um.

Beri, saj je branje svoboda.
Beri, saj ti branje odpre nov pogled na naš svet in te povabi v svetove, od koder sploh nočeš oditi.
Branje ti ponudi priložnost za sanje.

In nenazadnje: knjige so zdravilo za boljši in svetlejši svet.