Logotip OŠ Šalek

TONE PAVČEK – POET ZA DUŠO

Februarsko poetično popotovanje v mesecu kulture smo pričeli s Tonetom Pavčkom, pa ga s pesmijo enega naših največjih poetov tudi končajmo.

Tone Pavček (1928–2011) je bil pesnik, esejist, prevajalec in urednik. Sodi med najvidnejše pesnike generacije, ki je vstopila v slovensko književnost po koncu druge svetovne vojne. 

Uveljavil se je tudi na družbenem in političnem področju, zlasti v času osamosvajanja Slovenije. V letih 1986–1990 je bil poslanec slovenske skupščine in je na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani leta 1989 prebral Majniško deklaracijo. 

Vse življenje se je posvečal literarnemu ustvarjanju za otroke in odrasle ter prevajanju iz  ruskega in tudi drugih slovanskih jezikov. 

Skupaj z Janezom Menartom, Cirilom Zlobcem in Kajetanom Kovičem je leta 1953 izdal znamenito pesniško zbirko Pesmi štirih. Sledile so še mnoge zbirke za odrasle, med drugimi: Sanje živijo dalje, Ujeti ocean, Angeli, Starožitja, Samo tu lahko živim, Temna zarja, Same pesmi o ljubezni, Domu in rodu

Med zbirkami za otroke in mladino, ki jih lahko berete v naši knjižnici in nam vedno znova ogrejejo srce, pa naj omenimo: Besede za sladkosnede, Prave in neprave pesmi, Sonce in sončnice, Radobesednice, Juri Muri, Deček gre za soncem, S črko čez Krko, Majhnice in majnice

Lepa je moja dežela, lepa do muke.

Samo tu gruli prsteno grlo rim.

Samo tu so tudi groze manj hude,

samo tu lahko živim.

Na povezavi si lahko ogledate intervju s Tonetom Pavčkom. Prepričani smo, da vas bo njegov žuboreč potok besed navduši.

Dostopnost