Med 20. in 24. januarjem je po Sloveniji potekal teden pisanja z roko, ki se ga je z drobnimi dogodki udeleževala tudi naša šola. Teden pisanja z roko nas spodbuja, da se ustavimo in ponovno odkrijemo lepoto ročnega pisanja. Tema letošnjega tedna pisanja z roko je »Ko spomini zadišijo«. Naš spomin je neverjeten. V otroštvu se vohalni sistem hitro razvija in je močno povezan z učenjem ter čustvenimi izkušnjami. Zato so vonjave, ki jih zaznamo v zgodnjem življenju, pogosto trajno vgrajene v našo spominsko banko. Na dogodke v otroštvu nas tako spominjajo vonji igre na prostem, družinskih praznovanj, poletnih počitnic.
Teden pisanja nas opominja, kako pomembno je, da si vzamemo trenutek, se posvetimo drug drugemu in izrazimo svojo hvaležnost. V šolski avli smo v ta namen postavili poseben pano z naslovom Iskrice hvaležnosti, kjer so lahko vsi učenci zapisali, za kaj so hvaležni, koga pohvalili ali komu polepšali dan. Zapisi marsikomu polepšajo dan in jih opominjajo, kako pomembno si je vzeti čas drug za drugega.

Učenci 6. razredov so se v šolski knjižnici naučili pravilno izdelati miselni vzorec. Pisatelja ali pesnika, avtorja obravnavanega domačega branja, so vključili v miselni vzorec, v knjižnih in elektronskih virih poiskali podatke o njem ter jih vključili v miselni vzorec. Naučili so se pravila uporabe miselnih vzorcev ter jih tudi praktično uporabili. Reševali so knjižno uganko o Mikiju Mustru, ki bi v mesecu novembru praznoval 100 let rojstva, mi pa mu bomo posvetili kulturni dan ob slovenskem kulturnem prazniku. Tudi takrat bo nastalo veliko izdelkov, pisanih na roke, saj bo veliko oddelkov izdelovalo stripe.


V šolski knjižnici je ob tednu pisanja z roko potekala delavnica izdelave okrašenih začetnic – inicialk. Učenci so posnemali srednjeveške pisarje in svojo začetnico (ali začetnico svojih najbližjih) narisali, jo okrasili ter zapisali ime z njihovo najlepšo pisavo.













Za učitelje je ob tednu pisanja z roko potekal rokopisni detektiv, kjer smo nekatere učitelje prosili, da zapišejo eno izmed pesmi Bine Štampe Žmavc na roko, ostali pa smo ugibali, komu rokopis pripada. V času, ko poteka pisanje v večji meri na računalnik, je bila ta naloga precej težka.



V sredo, 29. 1., smo pripravili dogodek tudi za starše in zaposlene. Na kaligrafski delavnici smo se naučili pisanja kaligrafske pisave gotice. Učitelji in starši so se na delavnici odlično odrezali in čeprav pisava ni najbolj enostavna za prvo spoznavanje s peresom, namakanjem v črnilo in pisanje kaligrafske pisave, so nastali lepi izdelki in z vajo bo njihovo pisanje samo napredovalo.















Teden pisanja z roko nas spomni na pomirjujočo moč ročnega pisanja in nas opomni, da je naša pisava nekaj edinstvenega, kar nas povezuje z lastno identiteto. Medtem ko je pisanje z računalnikom univerzalno in enotno, je pisava, ki jo ustvarimo z roko, odraz naše osebnosti in edinstvenosti. Zato je pomembno, da jo ohranimo in negujemo, dokler imamo priložnost.