Logotip OŠ Šalek

Mednarodni mesec šolskih knjižnic na OŠ Šalek

Oktober je mesec, ko po vsem svetu praznujejo šolske knjižnice, saj takrat praznujemo mednarodni mesec šolskih knjižnic. Letošnje geslo mednarodnega meseca šolskih knjižnic je Šolska knjižnica, moj srečni kraj, kjer ustvarjalnosti in domišljiji ni meja. Zavedamo se, da lahko le skupaj soustvarjamo prijetno vzdušje v šolski knjižnici. Tu smo lahko srečni, ko smo ustvarjalni in se po mili volji predajamo domišljiji.

V naši šolski knjižnici so vedno dobrodošli vsi učenci in zaposleni na šoli. Veseli smo, da je knjižnica umeščena v središče šole in se v njej vedno kaj dogaja. Če se želite samo umakniti od šolskega vrveža ali pa v miru prelistati knjigo, narediti nalogo, poklepetati s sošolcem – šolska knjižnica je vedno pravi prostor za vas.

V mesecu oktobru, mednarodnem mesecu šolskih knjižnic, pa se je v šolski knjižnici dogajalo še veliko zanimivega.

Učenci od 1. do 3. razreda tedensko obiskujejo šolsko knjižnico ter si izposojajo knjige. Za prvošolce pa smo pripravili prav posebno pravljično urico, ko so prvič zakorakali v prostore naše šolske knjižnice. Prisluhnili so pravljici Tiho, tukaj beremo in v dar prejeli slikanico Hiša selivka ter knjižno kazalo, ki ga je posebej zanje izdelala knjižničarka Urška.


Harry Potter ne pozna meja je Živahnica, ki je potekala v sodelovanju s Knjižnico Velenje, ki gosti razstavo 500 knjižnih izdaj o Harryju Potterju, prevedenih v najrazličnejše jezike. Knjige že več let ljubiteljsko zbira učitelj fizike Damir Tonković iz Zagreba, ki so ga imeli učenci čast tudi spoznati. Živahnico je spremljal še sproščen klepet ob čaju, ustvarjanje knjižnih kazal in fotografiranje v foto kotičku.


Knjižna priporočilnica je namenjena učencem, ki preberejo kakšno knjigo in jo priporočajo tudi drugim. Knjigo razstavijo na panoju knjižne priporočilnice skupaj s priporočilom, da si jo lahko izposodi še kakšen učenec.

Knjižna uganka meseca bo odslej na sporedu vsak mesec. Začeli smo v oktobru, ko mineva že 12 let od smrti našega velikega pesnika Toneta Pavčka. Pripravili smo knjižno uganko in ob koncu meseca izžrebali dobitnike darilc.


V okviru interesne dejavnosti Pravljična ustvarjalnica smo pripravili v tednu pred počitnicami pravljično urico s knjigo Bi se gnetli na tej metli. Ustvarjali smo prikupne pošasti iz volne, prav tako pa je bilo zelo ustvarjalno v tednu pred počitnicami, saj so si tudi učenci, ki ne obiskujejo pravljične ustvarjalnice, lahko izdelali svojo pošast. Prav unikatne pošasti in pošastki so nastali. Ustvarjalnost je v knjižnici še kako dobrodošla, kot pravi tudi slogan meseca šolskih knjižnic. Tudi učitelji so bili ustvarjalni: v jutranjih urah pred poukom so se naučili izdelati buče iz blaga.


Šolska knjižnica se je pred počitnicami preobrazila – postala je čarovniška knjižnica. Veliko nasmehov je doživela s strani obiskovalcev, ki so si lahko v knjižnici izbrali tudi kakšno strašljivo knjigo, ki smo jih postavili na razstavo. Knjižničarka je sodelovala na čarovniški zabavi, živahnici, ki so jo za učence 2. razredov pripravile učiteljice.


Knjižnični detektiv je nova ura v knjižnici, kjer so učenci 5. b s pomočjo vprašanj spoznavali poučne knjige oziroma njihovo postavitev v okviru sistema UDK. Celotno človeško znanje je v knjižnicah postavljeno po področjih in dobro je vedeti, kam v knjižnici se moramo usmeriti, če želimo poučno knjigo z določenega področja. Tako so učenci s pomočjo nalog iskali knjige in se tako na zabaven način spoznavali s sistemom UDK.

Cobiss, je sistem vseh slovenskih knjižnic, v katerem lahko vsak trenutek izvemo, ali iskana knjiga v knjižnici je ter ali je prosta ali izposojena. Učenci od 6. do 9. razreda so člani šolske knjižnice ter v veliki večini tudi Knjižnice Velenje, a iskanje po sistemu Cobiss jim pogosta predstavlja velik izziv. Nekateri so se prvič spoznali z iskanjem v sistemu Cobiss, drugi pa to že obvladajo. Za vse oddelke od 6. do 9. razreda pa smo v okviru pouka slovenščine pripravili praktično uporabo sistema Cobiss v računalniški učilnici.

V mesecu šolskih knjižnic so številni oddelki začeli z izdelavo knjižnih kazal v okviru nacionalne in mednarodne izmenjave knjižnih kazal. V pripravi je nova spletna stran šolske knjižnice, prav tako pa tudi logotip šolske knjižnice, ki ga bodo sooblikovali naši učenci.

Pestro dogajanje v šolski knjižnici privablja učence, da jo pogosteje obiskujejo in želimo si, da je še dolgo tako. Knjižnica je kulturni prostor šole in veseli nas, da je učencem prijetno v njej. Pestro dogajanje se bo nadaljevalo še naprej, zato nas obiščite!

Knjižničarka Urška Sotler

Dostopnost